1 / AKÁ VÝŠKA PLOTU JE POVOLENÁ?

Ak je celková výška plota vyššia ako 2 metre, musíte získať od stavebného úradu stavebné povolenie. V prípade stavby betónového plota sa odporúča konzultácia na stavebnom úrade.

2 / AKÁ VÝŠKA BUDE OPTIMÁLNA PRE VÁŠ PLOT?

Na menších pozemkoch, kde je oplotenie postavené blízko domu, bude dobrým riešením výška 150 – 155 cm. Toto je výška, do ktorej sa prispôsobujú rozmery kovovej výplne alebo štandardných plotoych poli. V tejto situácii je oveľa lacnejšie a ľahšie zvoliť výplne namontované medzi stĺpiky betónových blokov. Ak máme veľký pozemok, odporúčame, aby bol plot vyšší (160 – 170 cm) a stĺpiky boli mohutnejšie. Potom je plot pôsobivejší a prispôsobený povahe nehnuteľnosti. V prípade pozemku, ktorý susedí s oblasťou, ktorá je frekventovaná, oplatí sa premýšľať o plnom múre, ktorý nás úplne izoluje od hluku a prachu.

3 / KEDY ZAPLANOVAŤ ČASTI Z PLNÉHO MÚRA?

Pri navrhovaní plotu rozdelte prednú časť plotu na symetrické úseky, počítajúc od hlavnej brány, doľava a doprava. Pri takomto rozdelení je často ťažké udržať tzv „Štandardný rozmer“, pretože veľkosť majetku neumožňuje vždy navrhnúť stĺpiky v symetrických intervaloch. Aká je cesta z tejto situácie? Oplotenie môžete dokončiť plnou stenou, na ktorej sa tento rozdiel stratí. Ďalším riešením je upraviť vzdialenosti – prispôsobiť sa plánovaným vzdialenostiam medzi stĺpikmi. Pri navrhovaní plotu sa oplatí naplánovať miesto pre smetnú nádobu, plynovú skrinku, elektrickú skrinku. Toto je tiež miesto, kde môžeme prekonať vzdialenosti, aby sme dosiahli symetriu.

4 / AKÁ JE OPTIMÁLNA ŠÍRKA BRÁNIČKY?

Predpokladá sa, že voľný priechod bráničkov by mal byť 90 cm. Vzhľadom na konštrukciu oplotenia je potrebné inštalovať pánty, upevniť zámok takže veľkosť otvoru by mala byť približne 100 cm. Výška bránky sa prispôsobuje výške plotu – jej horná hranica by mala prebiehať v rovnakej výške ako horná línia pletiva, kovových alebo drevených výplni. Bránička by mala mať rovnakú výšku ako vstupná brána.

5 / AKÁ JE OPTIMÁLNA ŠÍRKA BRÁNY?

Dizajn vstupnej brány je významne ovplyvnený vzdialenosťou medzi vašim majetkom a cestou, celkovým tvarom pozemku. Vstup by sa mal plánovať tak, aby umožňoval manévrovanie s autom. Priemerná šírka vstupnej brány je 4-6 m. Táto šírka závisí aj od toho, či zvolíte posuvnú alebo krídlovú bránu (jednokrídlové alebo dvojkrídlové). Inštalácia každej z nich si vyžaduje odlišné podmienky a iný plán oplotenia. Posuvné vstupné brány sa zasúvaju pozdĺž plotu, takže sú vhodné na pozemkoch s krátkou príjazdovou cestou. Inštalácia takejto brány je možná iba vtedy, ak na jednej strane vchodu je časť plotu taká dlhá, že pri otvorení brány sa tam zmestí celé jej krídlo. V prípade, že toto riešenie nie je možné, môžete zvoliť posuvnú bránu, v ktorej sa dve menšie krídla posunú na opačné strany. Krídlová brána je vhodná ako vstupná brána na svahovitom teréne. Na rušnej ulici je vhodné umiestniť bránu a bráničku hlbšie do pozemku. Potom sa vytvorí dočastné miesto na zaparkovanie vášho auta, alebo vaších hosti.