Prírodné materiály sú obľúbené a často používané v interiéri. Drevo alebo kameň dokonale zdôrazňujú a dopĺňajú vzhľad izby. Kamenné obklady sú stále populárne, a to nielen v apartmánoch zariadených v rustikálnom štýle.

Steny môžu byť obložené prírodným kameňom, ako je žula, mramor, travertín, pieskovec či bridlica. Ich výhodou je určite autentickosť, ale kamene sú ťažké, ťažko spracovateľné, vyžadujú profesionálne inštalačné zručnosti a ich ceny sú dosť vysoké. Preto popularita tzv. ozdobného kameňa, ktorý imituje prírodný kameň stále stúpa.

Dekoračný obkladový kameň - veľkosť a štýl.

Dekoračné kamenné obklady sú spojené hlavne s pomerne malými formátmi. Napríklad obklad BRUK-BET® CELTIC je jednou z najtradičnejších verzií dekoračného kameňa - jednotlivé elementy majú rozmer 50cm x 10cm a hrúbku 3cm. Usporiadané na stene vyvolávajú dojem štiepnutého vápenca. Sú k dispozícii v niekoľkých farbách: béžová, piesková, strieborná, karamelová alebo oceľová. Toto je príklad kameňa, ktorý zdôrazní charakter interiéru v klasickom, dokonca aj v rustikálnom štýle. Dokonalou imitáciou kameňa sú aj obklady zo série ARTIS, CUBO a CORI.

V interiéroch podkrovia sa dá použiť veľmi jednoduchý a moderný dekoračný kameň, ale vo väčších formátoch. Platne s rozmermi 90 x 60 cm alebo dokonca 100 x 50 cm budú v takýchto interiréroch dobre vynikať. V ideálnom prípade by mali byť v odtieňoch šedej, čo ešte viac zdôrazní atmosféru interiéru. Takými panelmi sú obklady zo série ARCHITEKTOR od spoločnosti BRUK-BET. Majú rozmery 60 x 30 cm, 60 x 60 cm, 90 x 60 cm alebo 100 x 50 cm a hrúbku 2 cm. Ponúkajú sa v niekoľkých odtieňoch - od bielej po grafitovú.

Hlavné výhody dekoračného kameňa.

Dekoračný kameň má ako dekoratívny prvok univerzálny charakter. Je ťažké si predstaviť salón, kde by sa nenašiel. Ak ho využijeme rozumne, úspešne zladíme výzdobu menších aj pomerne priestranných izieb. Zjavnou výhodou je tiež samotný vzhľad kameňa, ktorého prirodzenosť elegantne kontrastuje s hladkými stenami.

Za zmienku stojí aj výber dekoratívneho kameňa. Široká škála vzorov a farieb vám umožňuje prispôsobiť ho každému štýlu. Z tohto dôvodu sa používa nielen v showroomoch alebo na fasádach, ale aj v kúpeľniach a kuchyniach. Tam je tiež výhodný kvôli svojim fyzikálnym vlastnostiam - vodoodolnosti a pevnosti..

Hlavné výhody dekoratívneho kameňa možno zhrnúť do niekoľkých bodov:

-Má univerzálny charakter, takže sa dá využiť v každej miestnosti.

-Vyzerá atraktívne a moderne.

-Je k dispozícii v mnohých rôznych prevedeniach a farbách.

-Je odolný voči vonkajším vplyvom, takže sa dá použiť aj tam, kde je stena vystavená vlhkosti či nečistotám.

Dekoračný kameň na každej stene?

Neodporúčame takéto riešenie. Pokiaľ to nie je miestnosť, napríklad v suteréne domu, kde plánujeme zariadiť miesto s bazénom, saunou.

V obývacej izbe alebo jedálni radšej vyberieme jednu stenu alebo len jej časť a naaranžujeme na nej dekoračný kameň. Ostatné steny budú upravené farbou alebo tapetou, ale pokiaľ možno rovnomerné, jednofarebné, pretože kameň nemá rád konkurenciu. Moderné LED osvetlenie je spojencom kamenných stien - LED pásy dômyselne skryté, dokážu krásne zobraziť krásu kamennej textúry.

Dekoračný kameň je veľmi odolný materiál, takže ho možno použiť nielen v interiéri, ale aj na fasádach budov. To uľahčuje dosiahnutie štylistickej konzistencie v interiéri domu a jeho okolia.